Department Chairs and Business Officers


Division of Humanities and Fine Arts

Department/Program

 Extension

Art

 

Arts 1316, Building 534

 

Chair:  Richard Hebdige

4624

Contact:  Judi Haskell

4444

 

 

Classics

 

HSSB 4080

 

Chair:  Helen Morales

4505

Contact:  Cori Montgomery

2993

 

 

Comparative Literature

 

Phelps Hall 6206

 

Chair: Catherine Nesci

4380

Contact:  Mary Gay

3527

 

 

East Asian Languages and Cultural Studies

 

HSSB 2214

 

Chair: Katherine Saltzman-Li

3550

Contact:  Cori Montgomery

2993

 

 

English

 

South Hall 2607

 

Chair:  Enda Duffy

7488

Contact: David Holmes

3237

 

 

Film & Media Studies

 

SSMS 2433

 

Chair:  Bhaskar Sarkar

5549

Contact: Kathy Murray

2120

 

 

French & Italian

 

Phelps Hall 5206

 

Chair:  Didier Maleuvre

8826

Contact: Mary Gay

3527

 

 

Germanic & Slavic Studies

 

Phelps Hall 6206

 

Chair: Elisabeth Weber

4065

Contact:  Mary Gay

3527

 

 

History

 

HSSB 4001

 

Chair:  Erika Rappaport

4505

Contact: Cori Montgomery

2993

 

 

History of Art & Architecture

 

Arts Building 1234

 

Chair:  Mark Meadow

3138

Contact: Judi Haskell

4444

 

 

Latin American & Iberian Studies

 

Phelps Hall 4206

 

Director:  Cecilia Mendez

2339

Contact:  Mary Gay

3527

 

 

Linguistics

 

South Hall 3607

 

Chair:  Mary Bucholtz

7769

Contact: David Holmes

3237

 

 

English for Multilingual Students

 

South Hall 3431-C

 

Director:  Jan Frodesen

3303 or 7258

Contact: David Holmes

3864

 

 

Media Arts & Technology

 

Phelps Hall 3316

 

Chair:  Marko Peljhan

 

Contact: Laura Cheung

3029

 

 

Music

 

Music Building 1315

 

Chair:  Scott Marcus

7194

Contact:  Connie Howard

2737

 

 

Philosophy

 

South Hall 5631

 

Chair:  Thomas Holden

8221

Contact: David Holmes

3237

 

 

Religious Studies

 

HSSB 3001E

 

Chair: Kathleen Moore

3564

Contact: Cori Montgomery

2993

 

 

Spanish & Portuguese

 

Phelps Hall 4206

 

Interim Chair: Eduardo Raposo

4150

Contact: Mary Gay

3527

 

 

Theater and Dance

 

Theater and Dance 2519, Bldg. 223 – West

 

Chair:  Irwin Appel

5515

Contact:  Eric Mills

3242

 

 

Writing Program

 

South Hall 1520

 

Director: Madeleine Sorapure

2462

Contact: David Holmes

3864

 

 

 

Division of Mathematical, Life, and Physical Sciences

 

Department/Program

Extension 

 

 

BioMolecular Science & Engineering

 

Life Sciences 43324, Building 235

 

Chair:  Joel Rothman

8814

Business Officer: Stella Hahn

2290

 

 

Chemistry and Biochemistry

 

Physical Sciences Building North 1631

 

Chair:  Steve Buratto

 

3393

Business Officer:  

2063

 

 

Dynamical Neuroscience Graduate Program  
Psychology East, Building 251, Room 1814  
Chair:  Barry Giesbrecht 3430
   

Earth Science

 

Robert W. Webb Hall 1006

 

Chair:  Andy Wyss

8628

Business Officer:  Kate Lima

4604

 

 

Ecology, Evolution & Marine Biology

 

Life Sciences 3311, Building 235

 

Chair:  Gretchen Hoffman

2541

Business Officer:  Cathi Arnold

2974

 

 

Environmental Studies

 

Bren Hall 4312

 

Chair:  David Pellow

2796

Business Officer:  Alex Garcia

7547

 

 

Geography

 

Ellison Hall 1832

 

Chair:  Stuart Sweeney

8536

Business Officer:  Maureen (Mo) Lovegreen

880-2585

 

 

Marine Science Graduate Program

 

Life Sciences 4312, Building 235

 

Chair:  Dave Siegel

4547

Business Officer:  Azure Stewart

2979

 

 

Mathematics

 

South Hall 6607

 

Chair: John McCammond

2629

Business Officer:  Lauren Ferguson

2955

 

 

Molecular, Cellular, & Developmental Biology

 

Life Sciences 3311, Building 235

 

Chair:  Rick Dahlquist

8122

Business Officer:  Amber Noelle

5794

 

 

Physics

 

Broida Hall 3019

 

Chair:  Claudio Campagnari

3742

Business Officer:  Shilo Tucker

2740

 

 

Psychological and Brain Sciences

 

Building 251

 

Chair: Mike Miller

2057

Business Officer:  Lynne Pritchard

2857

 

 

Statistics & Applied Probability

 

South Hall 5607A

 

Chair:  Michael Ludkovski

5634

Business Officer:  Denna Zamarron

2129

 

 

 

Division of Social Sciences

Department/Program

Extension 

Anthropology

 

HSSB 2001

 

Acting Chair:  Casey Walsh                                

2339

Business Officer:  Robin Roe

4625

 

 

Asian American Studies

 

HSSB 5044

 

Chair:  Lisa Park

2960

Business Officer:  Arlene Phillips

2371

 

 

Black Studies

 

South Hall 3631

 

Chair:  Vilna Treitler

3847

Business Officer: Ashley Thompson

8045

 

 

Chicana/o Studies

 

South Hall 1713

 

Chair:  Gerardo Aladana

3601

Business Officer:  Joann Erving

8807

 

 

Communication

 

SSMS  4005

 

Chair: Norah Dunbar

4860

Business Officer:  Tania Dunson

4517

 

 

Economics

 

North Hall 2127

 

Chair:  Kelly Bedard

3569, 7309

Business Officer:  Kim Coonen

3678

 

 

Exercise & Sports Studies

 

Recreation Center & Robertson Gym

 

Chair:  Amy Jamieson

2965

Business Officer:  Andrea Carr

4542

 

 

Feminist Studies

 

South Hall 4631

 

Chair:  Laury Oaks

8444

Business Officer:  Sonya Baker

8246

 

 

Global Studies

 

SSMS 2006

 

Chair: Allison Brysk

 

Business Officer:  Andrea Ellickson

4718

 

 

Military Science

 

Building 451

 

Chair: LTC Travis Rayfield

3042

Business Officer:  Patricia Dent

3042

 

 

Political Science

 

Ellison 3834

 

Chair:  Kathleen Bruhn

2999

Business Officer:  Sharon Terry

8476

 

 

Sociology

 

SSMS 3005

 

Chair:  Geoffrey Raymond                                  

2043

Business Officer:  Lisa Blanco

2085

 

 

 

Other Academic Units

Department/Program

Extension 

Art, Design & Architecture Museum

 

Acting Director:  Bruce Robertson

2951

Contact: Judi Haskell

4444

 

 

Interdisciplinary Humanities Center

 

HSSB 6046

 

Director:  Susan Derwin

8538

Business Officer: Lauren Ferguson

8727

 

 

UCDC, UC Sacramento Programs

 

Contact: Division of Undergraduate Education